Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Najboljše knjige o vzgoji otrok

Starši, preverite seznam knjig, ki vam bodo pomagale opravljati najpomembnejši poklic na svetu.

Sodobno starševstvo terja obsežen niz znanj in veščin, ki se jih je treba naučiti in jih tudi nadgrajevati. 

Da boste dobro opremljeni za vse naloge, se oborožite z znanjem. Za vas smo izbrali knjige, v katerih so združeni modri nasveti, preverjene metode in koristna znanja, ki vam bodo pomagali pri vzgoji.
 

Montessori v družinskem življenju

Na svetu je v več kot 110 državah več kot 22.000 šol, ki delujejo po metodi dr. Marie Montessori. Ta v razred in druge družbeno-kulturne forme uvaja kulturo in rutine, ki ustvarjajo mirno in sodelovalno okolje ter spodbujajo delovne navade, samostojnost in empatijo do drugih. Metoda montessori ne vzgaja s kaznimi in nagradami, temveč otroke uči umetnosti poslušanja, nenasilnega reševanja sporov, vztrajanja in sodelovanja. Biti družina, ki živi v skladu z načeli montessori, pomeni, da otroke vidimo kot edinstvena človeška bitja z lastnimi osebnostmi, zanimanji in čustvi. Takšne družine se trudijo otrokom pomagati, da se naučijo stvari delati sami, da postanejo neodvisni, spoznavajo, česa vsega so zmožni in koliko je v svetu vreden njihov glas.

Montessori za vsako družino 1100 px naslovnica
Montessori za vsako družino
Tim Seldin

Vodnik Montessori za vsako družino vam pomaga, da metodo vnesete v vse vidike družinskega življenja, ne glede na družinsko situacijo in starost otrok. S praktičnimi nasveti in primeri iz prakse izveste, kako urediti dom, da bo v skladu z načeli montessori, kako se pripraviti na prihod otroka, kako spoštljivo in učinkovito komunicirati z otrokom in partnerjem, kako si organizirati vsakdanjik, kako otroka vključiti v gospodinjska opravila, kako spodbujati njegovo zvedavost in željo po učenju ter ga učinkovito pripraviti na samostojnost.

 

Prijemi za vzgojo, prijazno do otrok

Namesto da vzkipite, mirno štejte do deset! Ta nasvet ste najbrž že slišali. Ste ga uporabili? Ali poslali k vragu? Raziskave so pokazale, da starši otroke vsake tri do devet minut opomnijo, oštejejo ali kaznujejo, v trgovini še pogosteje. Zakaj?

Vzgoja brez oštevanja
Vzgoja brez oštevanja
Nicola Schmidt

Za tem ravnanjem pogosto tičita stres in preobremenjenost, otroci zadenejo bolečo točko ali pa se preprosto ne spomnimo česa boljšega. Po oštevanju in pridiganju se slabo počutijo vsi – otroci in starši.

Nicola Schmidt, politologinja, avtorica, predavateljica in blogerka, v knjigi Vzgoja brez oštevanja pokaže, da gre tudi drugače. Starši lahko otrokom dajo jasna navodila, obenem pa do njih ostanejo empatični in ljubeči. Pri tem pomagajo ustvarjalne zamisli za reševanje konfliktov, prijemi za razbremenitev družinskega vsakdana in mini vaje, s katerimi starši poskrbite tudi zase.
 

Kaj storiti, ko se otrok preveč joče, jezi ali upira?

Spadate med tiste starše, ki vas močni otrokovi odzivi, polni negativnih čustev, spravijo iz tira? Znana britanska psihoterapevtka Philippa Perry je prepričana, da bi se starši ob takih odzivih najprej morali vprašati, zakaj otrokovo obnašanje vznemirja nas.

Knjiga, za katero si želite, da bi jo prebrali vaši starši
Knjiga, za katero si želite, da bi jo prebrali vaši starši
Philippa Perry

Z delom Knjiga, za katero si želite, da bi jo prebrali vaši starši (in za katero bodo vaši otroci veseli, da ste jo) avtorica razgrinja širši pogled na starševstvo. Posveča se temu, kaj je resnično pomembno za dobro medosebno povezanost, kaj jo lahko izboljša, kakšnemu vedenju se je bolje izogniti in kaj lahko naredimo, da bomo otroku pomagali biti človek, kakršen je lahko.
 

Spoznanja nevroznanosti o razvoju otrok

Dr. Ranko Rajović je specialist interne medicine, magister nevrofiziologije in od leta 2003 član odbora za nadarjene otroke pri mednarodni organizaciji Mensa. Kot strokovnjak na področju izobraževanja je prepričan, da je učenje za otroka pravi vir sreče. Trdi tudi, da otroci miselno kompleksne dejavnosti izvajajo uspešno in z navdušenjem, če jih oblikujemo kot igro in jih postavimo v primerno okolje, kot so gozd, park ali igrišče.

IQ otroka - skrb starša
IQ otroka - skrb staršev
Ranko Rajović

Njegova knjiga IQ otroka - skrb staršev ponuja koristne nasvete za razvoj otrokovih sposobnosti. Združuje predloge vaj za razvoj motorike in asociativnega razmišljanja, igre s simboli, povezovanje držav in njihovih himn, ugankarske zgodbe, igre s prometnimi znaki, pesmice za učenje tujih jezikov, iskanje skritih oblik ipd. Zbrane naloge in dejavnosti so preizkusili številni navdušeni malčki, njihov odziv kaže, da otroški možgani hrepenijo po znanju in da otroci vselej znova občutijo srečo, ko se naučijo nekaj novega.

 

Čuječnost, na pomoč

Čuječnost, vse bolj priljubljeno metodo za obvladovanje stresa, lahko koristno uporabite tudi pri vzgoji. Ob pomoči knjige Čuječnost za starše si lahko s številnimi vajami olajšate čas vse od poroda pa do prvih letih starševstva.

Čuječnost za starše
Čuječnost za starše
Amber Hatch

Knjiga bo pomagala staršem, ki se prvič srečujete s starševstvom in čuječnostjo, staršem, ki vam je čuječnost nova, pa tudi vsem tistim, ki čuječnost že poznate, a ne veste, kako jo koristno uporabiti v vsakodnevnem družinskem življenje.

 

Imate doma neutrudnega raziskovalca?

Med 6. in 12. letom želi otrok izvedeti vse o svetu, ki ga obkroža in nad katerim je globoko prevzet. Z eno besedo: to je obdobje, ko otrok preprosto želi vsrkati vse znanje tega sveta. Otrok čuti potrebo po urejanju pojmov, konceptualizaciji in prehodu od konkretnega k abstraktnemu; poglavitno orodje pri tem preskoku je njegova domišljija. Ker ne more vsega (pre)izkusiti v naravi (na primer s prstom slediti obodu Zemlje in tako izmeriti njen obseg), si Zemljine dimenzije predstavlja v duhu s pomočjo znanstvenih dejstev. Na tej razvojni stopnji otrok želi odkriti in razumeti svet. Postaviti ga je treba v odprto okolje, kjer je v stiku z naravo, kulturo in družbo. Pred nami je neutruden intelektualni raziskovalec, ki hoče vse spoznati in razumeti.

65 dejavnosti montessori za spoznavanje vesolje 1100px
Montessori - 65 dejavnosti za otroke od 6 do 12 let
Marie-Helene Place

V knjigi 65 dejavnosti montessori za otroke od 6 do 12 let najdete raznovrstne dejavnosti, s katerimi bo otrok spoznaval in raziskoval osnovne značilnosti vesolja, Zemlje in Osončja. V uvodu knjige so predstavljeni ključni principi in pristopi k učenju po metodi montessori v skladu z razvojnimi fazami otroka. Sledijo dejavnosti, ki so tematsko razdeljene na več vsebinskih sklopov: kako sta nastala vesolje in Zemlja. Zemljina zgradba, Zemljino površje, Osončje in njegov položaj v vesolju ter raziskovanje v naravi.

 

Razvoj celovite osebnosti

Se sprašujete, kakšno popotnico boste dali otrokom? Generacije, ki odraščajo danes, bodo pomemben del svojega življenja preživeli v času, ki si ga danes težko predstavljamo.

Vzgoja po metodi Montessori
Vzgoja po metodi Montessori
Tim Seldin

Vzgoja po metodi Montessori Tima Seldina je celosten priročnik za razvoj otrokove ustvarjalnosti, samozavesti in samostojnosti.  Tehtno in poglobljeno predstavi bistvo priljubljene metode montessori, hkrati pa ponuja vrsto praktičnih nasvetov in predlogov za dejavnosti, ki bodo navdušile otroke in starše. Pristop upošteva starostna obdobja, v katerih je otrok najbolj dojemljiv za usvajanje novih znanj in veščin, vsa prizadevanja pa so usmerjena k spodbujanju otrokove samostojnosti, ustvarjalnosti in radovednosti.

 

Ideje za skupno preganjanje dolgčasa

Iščete predloge za krepitev družinskih vezi? V prikupni praktični knjigi 50 izzivov za otroke in starše je zbranih cel kup dejavnosti za najmlajše od rojstva do 10. leta starosti.

50 izzivov
50 izzivov za otroke in starše
Daisy Turnbull

Z njimi se ne boste samo zabavali, temveč otrokom tudi pomagali, da se učijo iz napak. S tem pa pridobivajo samozaupanje ter postajajo spretnejši, kar je bistvenega pomena za njihov kognitivni in čustveni razvoj.
 

Igra, igra in še enkrat igra

Pretirano gledanje televizije, igranje videoigric, pomanjkanje fizične aktivnosti in grafomotoričnih dejavnosti poškodujejo in zmanjšujejo možnosti za razvoj bioloških potencialov, ki jih otrok nosi v sebi. Ranko Rajović je avtor programa NTC, sistema učenja, ki v pedagogiko uvaja dognanja nevrofiziologije in se izvaja v šestnajstih evropskih državah, poudarja, kako pomembno je zgodnje otroštvo za nadaljnji intelektualni razvoj.

Kako z igro spodbujati miselni razvoj otroka
Ranko Rajović

Knjiga Kako z igro spodbujati miselni razvoj otroka temelji na najnovejših izsledkih o delovanju možganov, predvsem na spoznanju, da je za razvoj intelektualnih sposobnosti poleg drugih dejavnikov odločilno število nevronskih povezav, ki se intenzivno formirajo v otrokovem zgodnjem otroštvu. Manko na področju raziskav otrokovega zgodnjega razvoja vpliva na način izobraževanja, spremembe v izobraževanju in vzgoji pa so nujne.
 

Vzgajajte kot Danci

Dandanes pri vzgoji preveč časa in energije vložimo v izobraževalne mejnike otrok, namesto da bi jim dovolili, naj sami raziskujejo sebe in svojo okolico. Nestrukturirana prosta igra ni tratenje časa. Ravno nasprotno.

Iben Dissing Sandahl, danska strokovnjakinja za vzgojo in narativna psihoterapevtka, je avtorica priročnika za vzgojo uravnoteženih, trdoživih in zdravih otrok.

Igra po dansko
Igra po dansko
Iben Dissing Sandahl

V knjigi Igra po dansko pojasnjuje, zakaj je igra ključen in nenadomestljiv element otroštva. Zanjo je igra eksperimentalno stanje, v katerem imajo otroci nešteto priložnosti za ustvarjanje in izražanje brezmejnih prostranstev svoje domišljije.
 

Knjige lahko kupite v spletni trgovini Emka.si in knjigarnah Mladinske knjige.

Menu